Loading

Ściana Poetów

Ściana poetów, Kutno

Z każdą małą podróżą coraz bardziej doceniam nasz piękny kraj. Wcale nie trzeba uciekać na drugi koniec świata, aby doświadczyć rzeczy niezwykłych. Mnie zaskoczyła całkiem niedawno podróż do Kutna. Małego miasteczka w centrum Polski. I wydać by się mogło, że będzie to kolejne zwyczajne miejsce z którego przywiozę przeciętne wspomnienia i codzienne kadry. Otóż nic bardziej mylnego… :)

Właśnie to małe miasteczko co roku w czerwcu staje się enklawą poetów. To tutaj odbywa się Literacki Festiwal „Złoty Środek Poezji”, bogaty w koncerty, recitale, spektakle teatralne i biesiady poetyckie. Uwieńczeniem festiwalu jest mural, który w artystycznej, plastycznej formie prezentuje fragment wybranego wiersza laureata konkursu.

Przepiękna inicjatywa… I pomyśleć, że kiedyś było to jedno z przęseł muru więziennego. Ponure dotychczas miejsce nabiera coraz to więcej pozytywnej energii i staje się źródłem inspiracji…

Ściana poetów, Kutno

PS. Myślę, że wkrótce podzielę się z Wami również kadrami z samego Kutna. Muszę przyznać, że jest to niezwykle malownicze miasteczko.

Zdjęcie: Kutno, Październik 2012r.

4 komentarze

 •    Reply

  A mi się wydaje Anika, że jednak… trzeba. Generalnie jest to pewnie temat na dłuższą dyskusję, ale Polska moim skromnym zdaniem NIE jest piękna. Jest zjawiskowa, może nawet najbardziej na świecie, ale tylko zjawiskowa. Być może tylko u nas idąc brudną, zabudowaną bez żadnego planu i koncepcji przestrzennej wsią nagle wpadamy na piękną kapliczkę. Może tylko u nas są niesamowite góry, piękne górskie szlaki po których… nie można chodzić. Przykłady można mnożyć. U nas są Anika piękne, cudowne miejsca, w których można się zaszyć na chwilę i zapomnieć o świecie. Piękny świat jest gdzie indziej, niestety.

  a o Kutnie śpiewał kiedyś Kazik:

  „…Znowu poranne pociągi
  Ja stoję i patrzę na mundurowe dziwolągi
  Czy byłeś kiedyś w Kutnie na dworcu w nocy
  Jest tak brudno i brzydko, że pękają oczy, oczy, oczy

  Polska
  Mieszkam w Polsce
  Mieszkam w Polsce
  Mieszkam tu, tu, tu, tu…”

 •    Reply

  Jest i zjawiskowa i piękna… pytanie tylko, jak się na nią patrzy. Może warto wyjść z tego dworca i zobaczyć nieco więcej ;)

  W Kutnie na przykład, jest przepiękny rynek ;)

  Pozdrawiam ciepło :)

 •    Reply

  Bez przesady – 50 tys. mieszkańców to nie jest „małe miasteczko”. Małe miasteczka w polskich (nie japońskich czy chińskich) warunkach to na przykład Żychlin czy Krośniewice koło Kutna.

  Kutno nie jest atrakcyjne turystycznie, ale wcale nie wygląda tak źle poza obszarami przylegającymi do terenów kolejowych, które są w najgorszym stanie:
  http://goo.gl/Ywbyy
  http://goo.gl/iwrZ5

  A propos Kazika, ten cytat nie ma już sensu, dworzec po remoncie wygląda tak:
  http://www.kurierkolejowy.eu/images/news/dworzec_kutno.jpg

 •    Reply

  Znam wiele osób, które twierdzą, że Polska jest brzydka i na wakacje wybierają zagraniczne destynacje. Ja się z tym nie zgodzę. Znam wiele pięknych miejsc wartych odwiedzenia, które są na wyciągnięcie ręki. Chciałabym mieć jedynie nieco więcej czasu na takie małe wypady, jak chociażby ten do Kutna. Polska bardzo szybko się zmienia i niekiedy z zachwytem obserwuje te zmiany. Pamiętam jak dwa lata temu organizowałam walne Historic Hotels of Europe w Polsce właśnie. Pamiętam moment ich wyjazdu i to zmieszanie na ich twarzach, gdy wyraźnie było im głupio, że mieli takie a nie inne wyobrażenia o Polsce wcześniej- „jako krainie białych niedźwiedzi”. Na prawdę nie mamy się czego wstydzić ;) A w Kutnie tak na prawdę byłam parę godzin. I z pewnością to miasto ma jeszcze wiele ciekawych zakamarków do odkrycia. Nocowaliśmy w Oporowie w Zameczku. Swoją drogą – kolejne miejsce godne polecenia :) Może wkrótce wrzucę kilka zdjęć i z tego miejsce. Dziękuję za komentarz, dzięki któremu znowu wróciłam we wspomnieniach do tamtego weekendu :) pozdrawiam serdecznie

Leave a Comment